Най-четени
1. zahariada
2. stela50
3. mt46
4. sparotok
5. getmans1
6. radostinalassa
7. grigorsimov
8. planinitenabulgaria
9. kolevm38
10. kvg55
11. bojinkata
12. wonder
13. panazea
14. leonleonovpom2
2. stela50
3. mt46
4. sparotok
5. getmans1
6. radostinalassa
7. grigorsimov
8. planinitenabulgaria
9. kolevm38
10. kvg55
11. bojinkata
12. wonder
13. panazea
14. leonleonovpom2
Най-популярни
1. katan
2. shtaparov
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. ambroziia
9. milena6
10. donkatoneva
2. shtaparov
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. dobrota
8. ambroziia
9. milena6
10. donkatoneva
Най-активни
1. missana
2. metaloobrabotka
3. lamb
4. hadjito
5. iva971
6. radostinalassa
7. writeunlimited
8. iw69
9. kvg55
10. rosiela
2. metaloobrabotka
3. lamb
4. hadjito
5. iva971
6. radostinalassa
7. writeunlimited
8. iw69
9. kvg55
10. rosiela
Постинг
04.04.2021 07:50 -
Непознат грош на цар Iw Александър е нов тип българска средновековна монета

Типажите на семейството на българските средновековни монети се увеличи с още един прекрасен екземпляр. Непознат за науката грош на цар Iw Александър се предлага от нумизматична къща Науман " Numismatik Nauman GmbH" в неин лот № 967, Аукцион 101 от 4 април 2021 г, Виена , Австрия. Монетата е описана, като грош на Иван Александър ( 1331-1371) с тегло 1.42 г и 21 мм диаметър и за референция е посочен Дочев 1980.
( https://www.biddr.com/auctions/numismatiknaumann/browse?a=1620&l=1755298 ) виж. обр 1
лице: Христос Вседържател насреща, на трон
опако: Владетелят в цял ръст, насреща, държи жезъл с кръст и глобус с кръст, монограми отляво и отдясно. Дочев 1980.
Този грош следва моделът на редките грошове на цар Iw Александър владетелят сам, който се установява е от по-ранното сребърно монетосечене, ( Юрукова, Пенчев-1990 , 126-128), описани, като първи тип , монетарница Търново и от други автори ( Радушев, Жеков 1999- 137 ( 1.13.1-2)).

обр. 1
Тук владетелската фигура е една , от където идва и нарицанието им " Владетелят сам", за разлика от мноогобройните негови издания ( на цар Iw Александър б.а.), с две владетелски фигури, неговата и на сина му съвладетел цар Михаил Асен, превърнали се в стационарен модел за българската империя, отбелязано за първи от Меткалф ( D.M. Metkalf, " Coinage in the Balkans", 1965 ), чието наблюдение подчертават имперския статут на нацията, за съжаление останало пренебрегнато и неразработено от баничарницата и папагалите и каките преписвачки, почитатели на сръбска скара продължават да изживяват комплексщината си от безразборното и разпиляно полуграмотни примитивни сръбски издания, чието разнообразие и типажи куче марка, само подчертават липсата на " сръбска" държавност и централицирана власт, за сметка на превъзходните в качествено изработка и висок стил имперски търновски издания, които " карат" баничарницатада се срамува, че имала само един типаж, което според лишените им от когнитивни възможности черепни кутии е признак за второстепенността на българската империя, заключение, направено благодарение, от факта, че значението на становището на Меткалф доазващо имперския статут на българската държава остана недооцено и недоразработено и не бе изтъкнато, защото не бе казано от един от техните, баничари, които се опитаха да папагалстват, колко милиона монети бил отсякъл цар Александър и какво означавало това в млн, бройки и празнохвалства, като пропуснаха да изтъкнат стационарния модел разкрит от Меткалф и историческото му значение, като доказателство.
Сребърното монетосечене на цар Iw Александър е сведено до два монетни типа, по-широко разпространеният " двама владетели" и по-редкия " владетелят сам"

обр.2 Двама владетели

обр. 3 Владетеля сам
Успоредно с аналичието на типажа " владетелят сам", който въпреки редкостта си е добре известен и популярен са известни и едни изключително рядка негова разновидност, от която са известни само три броя, два съхранявани в Археологическия институт с музей ( АИМ) , инв.№ 413 и инв. № 471 и един брой предложен в интернет търг от февруари 2004 г от Александър Басок, собственик на Rusty Pennies. < https://www.rustypennies.com/catalog> ( По Авдеев, у него с печатна грешка " restypennies" b.a.)

обр. 1 грош
обр. 2 АИМ инв № 413
обр 3 АИМ инв № 471
Този рядък грош от още по-рядката разновидност на типа " Владетелят сам" е забелязана и описана от Стоян Авдеев в списание " Нумизматика и Сфагистика " бр. 2 . 1979 г. в статията му "Рядък тип сребърна аспра на цар Иван Александър ( 1371-1371)", където авторът е посочил откриването на този рядък тип от Васил Златарски в 1910 г, за постъпила в Народния музей сребърна монета, като професорът добре е отбелязъл съществените и разлики и най-вече на опакото на монетата , където е записал:
" На опакото: монетата се отличава от другите монети от тоя вид с това, че Христос благославя не с прострена, а със сгъната към гърдите десница и в лявата прострена ръка държи книга. " ( Златарски 1910, Известия на Българския Археологически институт, I, 1910, 29-53 ) ( от статията на С. Авдеев б.а.)
С. Авдеев е забелязъл и допълнил съществено описанието с наблюдението за формата на трона: " Тронът е с ниско облегало и елипсовидна форма. "
За сравнение описанието на " Владетелят сам" от ( Радушев, Жеков 1999- 137 ( 1.13.1-2)) виж. обр. 3
лице -Исус Христос седнал на трон с високо правоъгълно облегало, с дълги коси и брада. Рамената на трона са украсени с бисери. Около главата на Христос има нимб, в който е вписан кръст. Облечен е с хитон и синдон. С дясната Си ръка благославя високо в страни (подчертаното от мне б.а.) , а в лявата държи евангелие, украсено с пет бисера, опряно на дясното коляно. В полето от двете страни на главата са изписани инициалите IC-XC ( под дъги б.а.)
опако- Цар Йоан Александър, насреща, в цял ръст. Владетелят е със стема с пропендули, с брада и мустаци. Облечен е с дивитисион с украса от растителен орнамент и бисери, маниакион и хламида. през лявата му ръка е преметнат лорос. В нея царят държи кълбо с кръст. В полето отляво са изписани монограмът ( на името Александър б.а), съставен от буквите АЛе ( Алезандръ) , и монограмът ЛБ, състоящ се от буквите БЛ ( блъгаромъ). Отдясно съответно монограм на титлата цар Ч, и ГР/М ( гръкомъ). Надписът започва и завършва с по една шестолъчна звезда.
Новият грош описан от С Авдеев, както и двата намиращи се в АИМ, се отличават от " традиционния" "Владетел сам", по положението на дясната си ръка, която тук е сгънатата пред гърдите, вместо отделена от тялото високо в страни, както е на традиционния модел.
Друга съществена разлика е формата на трона. В нови грош, формата е лировидна, на елипса, следващо изветсния модел на Христос на лировиоден трон, докато на " традиционния", тронът е правоъгълен.
Новият грош описан от С Авдеев се явява втори тип на модела " Вадетелят сам", където трона е лировиден, а ръката на Христос е пред гърдите.
Новопоявилата се монета предлагана от Нумисматик Науман обр. 1 спада към типа " Владетелят сам", но се различва от " традиционния" модел, по това, че дясната ръка на Христос е свита пред гърдите му. Тронът при нея, обаче не е лировиден, елипсовиден, като в редките три екземпляра, а е правоъгълен. С този си дизайн този грош се явява трети неизвестен досега монетен тип на цар Йоан Александър и новооткрита българска средновековна монета.
В добавка на изброените до тук три разновидности на вида " Владетелят сам" групирани по позицията на ръката на Христос и формата на трона, от Нумизматик Науман на 07.07.2013 са представили и монета тип Владетелят сам, където тронът не е правоъгълен, а елипсовиден. С това може да се направи един малък каталог на редките грошове на цар Iw Александър " владетелят сам".
Първи широко разпространен тип " традиционния" " Владетел сам с Христос с ръката встарни и правоъгълен трон.
.jpg)
Като втори ще посоча разновидността с елипсовиден трон на " традиционния"

Трети тип са известните само в три образци много рядък грош тип Владетелят сам , Христос със свита дясна ръка пред гърдите и елипсовиден трон.

Четвърти тип е представеният засега в един екземпялр от аукциона на Науман тип Христос със свита дясна ръка пред гърдите и елипсовиден трон.
.jpg)
( https://www.biddr.com/auctions/numismatiknaumann/browse?a=1620&l=1755298 ) виж. обр 1
лице: Христос Вседържател насреща, на трон
опако: Владетелят в цял ръст, насреща, държи жезъл с кръст и глобус с кръст, монограми отляво и отдясно. Дочев 1980.
Този грош следва моделът на редките грошове на цар Iw Александър владетелят сам, който се установява е от по-ранното сребърно монетосечене, ( Юрукова, Пенчев-1990 , 126-128), описани, като първи тип , монетарница Търново и от други автори ( Радушев, Жеков 1999- 137 ( 1.13.1-2)).

обр. 1
Тук владетелската фигура е една , от където идва и нарицанието им " Владетелят сам", за разлика от мноогобройните негови издания ( на цар Iw Александър б.а.), с две владетелски фигури, неговата и на сина му съвладетел цар Михаил Асен, превърнали се в стационарен модел за българската империя, отбелязано за първи от Меткалф ( D.M. Metkalf, " Coinage in the Balkans", 1965 ), чието наблюдение подчертават имперския статут на нацията, за съжаление останало пренебрегнато и неразработено от баничарницата и папагалите и каките преписвачки, почитатели на сръбска скара продължават да изживяват комплексщината си от безразборното и разпиляно полуграмотни примитивни сръбски издания, чието разнообразие и типажи куче марка, само подчертават липсата на " сръбска" държавност и централицирана власт, за сметка на превъзходните в качествено изработка и висок стил имперски търновски издания, които " карат" баничарницатада се срамува, че имала само един типаж, което според лишените им от когнитивни възможности черепни кутии е признак за второстепенността на българската империя, заключение, направено благодарение, от факта, че значението на становището на Меткалф доазващо имперския статут на българската държава остана недооцено и недоразработено и не бе изтъкнато, защото не бе казано от един от техните, баничари, които се опитаха да папагалстват, колко милиона монети бил отсякъл цар Александър и какво означавало това в млн, бройки и празнохвалства, като пропуснаха да изтъкнат стационарния модел разкрит от Меткалф и историческото му значение, като доказателство.
Сребърното монетосечене на цар Iw Александър е сведено до два монетни типа, по-широко разпространеният " двама владетели" и по-редкия " владетелят сам"

обр.2 Двама владетели

обр. 3 Владетеля сам
Успоредно с аналичието на типажа " владетелят сам", който въпреки редкостта си е добре известен и популярен са известни и едни изключително рядка негова разновидност, от която са известни само три броя, два съхранявани в Археологическия институт с музей ( АИМ) , инв.№ 413 и инв. № 471 и един брой предложен в интернет търг от февруари 2004 г от Александър Басок, собственик на Rusty Pennies. < https://www.rustypennies.com/catalog> ( По Авдеев, у него с печатна грешка " restypennies" b.a.)

обр. 1 грош
обр. 2 АИМ инв № 413
обр 3 АИМ инв № 471
Този рядък грош от още по-рядката разновидност на типа " Владетелят сам" е забелязана и описана от Стоян Авдеев в списание " Нумизматика и Сфагистика " бр. 2 . 1979 г. в статията му "Рядък тип сребърна аспра на цар Иван Александър ( 1371-1371)", където авторът е посочил откриването на този рядък тип от Васил Златарски в 1910 г, за постъпила в Народния музей сребърна монета, като професорът добре е отбелязъл съществените и разлики и най-вече на опакото на монетата , където е записал:
" На опакото: монетата се отличава от другите монети от тоя вид с това, че Христос благославя не с прострена, а със сгъната към гърдите десница и в лявата прострена ръка държи книга. " ( Златарски 1910, Известия на Българския Археологически институт, I, 1910, 29-53 ) ( от статията на С. Авдеев б.а.)
С. Авдеев е забелязъл и допълнил съществено описанието с наблюдението за формата на трона: " Тронът е с ниско облегало и елипсовидна форма. "
За сравнение описанието на " Владетелят сам" от ( Радушев, Жеков 1999- 137 ( 1.13.1-2)) виж. обр. 3
лице -Исус Христос седнал на трон с високо правоъгълно облегало, с дълги коси и брада. Рамената на трона са украсени с бисери. Около главата на Христос има нимб, в който е вписан кръст. Облечен е с хитон и синдон. С дясната Си ръка благославя високо в страни (подчертаното от мне б.а.) , а в лявата държи евангелие, украсено с пет бисера, опряно на дясното коляно. В полето от двете страни на главата са изписани инициалите IC-XC ( под дъги б.а.)
опако- Цар Йоан Александър, насреща, в цял ръст. Владетелят е със стема с пропендули, с брада и мустаци. Облечен е с дивитисион с украса от растителен орнамент и бисери, маниакион и хламида. през лявата му ръка е преметнат лорос. В нея царят държи кълбо с кръст. В полето отляво са изписани монограмът ( на името Александър б.а), съставен от буквите АЛе ( Алезандръ) , и монограмът ЛБ, състоящ се от буквите БЛ ( блъгаромъ). Отдясно съответно монограм на титлата цар Ч, и ГР/М ( гръкомъ). Надписът започва и завършва с по една шестолъчна звезда.
Новият грош описан от С Авдеев, както и двата намиращи се в АИМ, се отличават от " традиционния" "Владетел сам", по положението на дясната си ръка, която тук е сгънатата пред гърдите, вместо отделена от тялото високо в страни, както е на традиционния модел.
Друга съществена разлика е формата на трона. В нови грош, формата е лировидна, на елипса, следващо изветсния модел на Христос на лировиоден трон, докато на " традиционния", тронът е правоъгълен.
Новият грош описан от С Авдеев се явява втори тип на модела " Вадетелят сам", където трона е лировиден, а ръката на Христос е пред гърдите.
Новопоявилата се монета предлагана от Нумисматик Науман обр. 1 спада към типа " Владетелят сам", но се различва от " традиционния" модел, по това, че дясната ръка на Христос е свита пред гърдите му. Тронът при нея, обаче не е лировиден, елипсовиден, като в редките три екземпляра, а е правоъгълен. С този си дизайн този грош се явява трети неизвестен досега монетен тип на цар Йоан Александър и новооткрита българска средновековна монета.
В добавка на изброените до тук три разновидности на вида " Владетелят сам" групирани по позицията на ръката на Христос и формата на трона, от Нумизматик Науман на 07.07.2013 са представили и монета тип Владетелят сам, където тронът не е правоъгълен, а елипсовиден. С това може да се направи един малък каталог на редките грошове на цар Iw Александър " владетелят сам".
Първи широко разпространен тип " традиционния" " Владетел сам с Христос с ръката встарни и правоъгълен трон.
.jpg)
Като втори ще посоча разновидността с елипсовиден трон на " традиционния"

Трети тип са известните само в три образци много рядък грош тип Владетелят сам , Христос със свита дясна ръка пред гърдите и елипсовиден трон.

Четвърти тип е представеният засега в един екземпялр от аукциона на Науман тип Христос със свита дясна ръка пред гърдите и елипсовиден трон.
.jpg)
Липсва кипата ...ако имаше кипа ,щеше да е еврейски ориджинал,но ...за сметка на това има шест лъчеви дзвезди ...символЪт на Давид. А по това време имало ли е еврейски монети?...пардон грошове или жълтици (по понятията на бешевлиев)
цитирайТърсене